Zalety

Metoda cięcia strumieniem wodnym jest konkurencyjna w stosunku do innych metod wycinania i obróbki materiałów takich jak cięcie laserem optycznym, cięcie plazmą czy cięcie wypalarką drutową.

Metoda cięcia wodnego jest niezwykle elastyczna i uniwersalna.
Przy pomocy strumienia wodnego można ciąć praktycznie dowolne materiały, co nie jest do uzyskania żadną inna znaną metodą.

Strumieniem wodnym można ciąć:

  • wszystkie stale – konstrukcyjne, stopowe, węglowe i narzędziowe (nawet w stanie utwardzonym), chromowe (nierdzewne i kwasoodporne),
  • aluminium i jego stopy,
  • miedź i mosiądze, tytan, molibden,
  • materiały ceramiczne (płytki, gresy, porcelanę),
  • kamień naturalny (marmur, granit) i sztuczny (wszelkie konglomeraty),
  • szkło lite i klejone folią lub żywicą,
  • kompozyty żywiczne, tworzywa sztuczne,
  • drewno i materiały drewnopodobne (sklejka, MDF).

Cienkie materiały

Metoda ma zastosowanie także do cięcia materiałów cienkich i łatwoodkształcalnych np. cienkich tafli szklanych lub pleksi oraz materiałów kruchych np. grafitu.

Dowolne kształty

Zastosowanie technologii CAD/CAM w powiązaniu z CNC pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów w zakresie geometrii dwuwymiarowej.

Odpowiednie parametry

Poprzez dobór parametrów cięcia, można uzyskać rożne stopnie dokładności powierzchni, porównywalne do powierzchni po obróbce frezowania.

Cięcie 'na zimno'

Cięcie odbywa się 'na zimno' co jest ważne dla materiałów hartowanych i metali o niskiej temperaturze topnienia (aluminium).

Wycinanie otworów

Strumieniem wodnym można wycinać otwory o średnicy od 1 mm.

Niskie koszty

Metoda jest tania i elastyczna, istotne jest to przy produkcji prototypów lub małych serii wyrobów.

Programowanie wycinanych kształtów

Przygotowanie do cięcia polega na zaprojektowaniu kształtu, co odbywa się w programach CAD/CAM. Może być wykorzystany projekt klienta, jeżeli zapis wycinanego kształtu jest dostępny w formacie *.dxf lub *.dwg

Strumieniem wodnym można ciąć wszystkie materiały do grubości 100 mm, a maksymalna grubość uzależniona jest od wielu czynników. Na przykład stal nierdzewną można ciąć do grubości 150 mm, uzyskiwana dokładność cięcia to 0,2 mm, a szerokość linii cięcia to ok. 1mm.

Metoda cięcia wodnego jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ponieważ nie powstają przy jej zastosowaniu żadne odpady lub toksyczne gazy. Stosowane materiały ścierne są pochodzenia naturalnego i są chemicznie obojętne.

Zainteresowany współpracą?

Skontaktuj się z nami!